Domů / Nože / Zavírací nože

Rockstead Higo II X-FCF-ZDP Dark Matter Gold


Žádné hodnocení. Kód: AA018695 Produktové číslo: 018695 Kód výrobce: X-FCF-ZDP DMG
Luxusní zavíraci nůž pro náročné zákazníky
Výrobce: ROCKSTEAD
Dostupnost: SKLADEM
33.802 Kč bez DPH
40.900 Kč , plus doprava
(40.900 Kč/ks)
 
Rockstead Higo II X-FCF-ZDP Dark Matter Gold

Tyto nové modely jsou kombinací té nejpreciznější výroby a luxusních materiálu. Pocit vyjímečnosti je na nožích patrný už jen na pohled, a když je vezmete do ruky, teprve poznáte, jak jsou vyjímečné. Výroba je s obrovským podílem ruční práce a v běžné produkci jen těžko najdete nože, které by se těmto Rocksteadum vyrovnaly.

 • čepele z japonské oceli ZDP-189
 • tvrdost čepelí cca 67 HRC - každá čepel je přeměřena s přesností 0,1° HRC a její tvrdost zaznamenána na přiložený certifikát
 • délka čepele 89 mm
 • síla čepele 3,2 mm
 • délka střenky 120 mm
 • celková délka nože 210 mm
 • rám nože z titanové slitiny
 • střenka z uhlíkového kompozitu
 • pojistka - modifikovaný linerlock
 • klips
 • hmotnost 138 g

 

 

Rockstead Knives are, in our opinion, some of the best knives available on the market. With Rockstead's meticulous craftsmanship and unique designs, this semi-custom folder is worth the premium price tag. The HIGO II folder features minor changes to the HIGO X design, mainly these beautiful camo gold carbon fiber scales. The blade is still 3.5" of ZDP-189 steel with a mirror finish and the best edge in the business. This knife has a blade angle of 30° near the half, and 24° near the top with one continuous, gradually reducing angle connecting them. This reducing blade angle is a product of Rockstead's continuing pursuit of superior sharpness. The opening action is smooth with a solid titanium liner lock to securely keep the blade locked in place. The incredible mirror finish is achieved by heat treating the blade and gradually hand grinding through 400, 600, 800, 1,200 and 2,000 grits wet-dry sandpaper. This is very intense and time-consuming because if any scratches were to occur during this process, the blade must be sent back to the previous step for refinishing. Once this is complete, the blade will be buffed for the final finish. The folks at Rockstead have mastered this process to give the knife a beautiful finish and sharp edge like no other. The HIGO II X-FCF-ZDP (CG) comes with a right-hand, tip-up pocket clip and each knife is individually numbered and includes a certificate of authenticity. With proper maintenance, Rocksteads are known to keep a sharp edge for 2-3 years. Rockstead Knives come with free sharpening and regrinding. You would be responsible for shipping charges to and from Japan.

Hodnocení
Toto zboží zatím nikdo nehodnotil. Buďte první a napište komentář nebo hodnocení.